Standing Committees

 

The future of dentistry depends upon dentists becoming leaders and steering their profession in the right direction. All members of the Society may serve on committees when appointed, including sub-committees of the Greater New York Dental Meeting (GNYDM). Each year the president-elect begins the process of formulating appointments to the SDDS standing committees for the following year. We encourage all members with an interest in serving on any of the committees listed below to call SDDS at (718) 522-3939 or send us an email.

 

Administrative Committee

The Administrative Committee assists the president and executive director in performing their duties and makes recommendations to the board on issues related to the employed staff.

 

Steven Gounardes, Chair (2019)

Tricia S. Quartey-Sagaille, Librarian-Curator (2019)

Howard I.A. Lieb, House Chair (2019)

Gabriel D. Ariola (2020)

Marc Meiselman (2021)

 

Audit Committee

The Audit Committee audits the Treasurer's annual report.

 

Mitchell D. Mindlin, Chair (2019)

John P. Demas (2020)

Michael J. Donato, Jr. (2019)

Marc Meiselman (2021)

 

Benevolent Fund Committee

The Benevolent Fund Committee consists of the officers of the Society, who serve as trustees of the SDDS benevolent fund. The committee investigates and acts upon all applications for aid or contributions from the benevolent fund in accordance with the rules and regulations of the benevolent fund indenture of trust.

 

Babak Bina, Chair (2019)

Alyson K. Buchalter, President (2019)

Paul S. Albicocco, President-Elect (2019)

Michael J. Donato, Jr., Secretary (2019)

Raymond A. Flagiello, Treasurer (2019)

Tricia S. Quartey-Sagaille, Librarian-Curator (2019)

 

Constitution & Bylaws Committee

The Constitution and Bylaws Committee receives all resolutions of amendment to the bylaws for review and makes recommendations to the board of trustees. It also periodically reviews the bylaws to recommend to the Board changes that would improve the administrative procedures of the Society.

 

Babak Bina, Chair (2019)

Sari R. Rosenwein, Immediate Past PresidentI (2019)

Michael L. Costa (2019)

John P. Demas (2020)

Raymond A. Flagiello (2021)

Steven Gounardes (2021)

Tricia S. Quartey-Sagaille (2020)

Craig S. Ratner (2019)

 

Continuing Education Committee

The Continuing Education Committee is responsible for developing all the educational programs other that the general membership meetings and the Friday Moring Seminars for the ensuing year. Members of the committee also serve as presiding chairpersons for assigned courses.

 

Mitchell D. Mindlin, Chair (2019)

Paul S. Albicocco (2019)

Gabriel D. Ariola (2020)

Saad A. Butt (2019)

Lorna E. Flamer-Caldera (2020)

Gary Klemons (2019)

Phyllis G. Merlino (2019)

Andrew T. Moshman (2020)

Gisele F. Richard (2020)

Shahram Shekib (2019)

William W. Bongiorno, Jr., Consultant (2019)

 

Dental Benefits Programs Committee

The Dental Benefits Programs Committee is responsible for assisting with and keeping our members informed on dental health and third party dental insurance programs.

 

Alyson K. Buchalter, Chair (2023)

Steven Backer (2019)

David Dayan (2019)

Mark R. Herzog (2019)

Jennifer H. Katz (2019)

Valerie Venterina (2019)

Lawrence J. Weiss (2019)

Mitchell T. Zientz (2019)

 

Dental Health Planning & Hospital Dentistry Committee

The Dental Health Planning and Hospital Dentistry Committee develops plans and programs and works with all other concerned organizations to make better oral health care available for the public.

 

Alvin D. Fried, Chair (2021)

Lauro F. Medrano-Saldaña, Governmental Affairs Chair (June 2019)

Reneida E. Reyes, Oral Health Chair (2019)

Charles J. Mistretta, Staten Island Representative (2019)

Tricia S. Quartey-Sagaille, Membership Chair (2020)

Babak Bina, Consultant (2019)

Ricardo A. Boyce, Jr., Consultant (2019)

Steven Gounardes, Consultant (2019)

Alfred C. Joseph, Consultant (2019)

Deborah A. Pasquale, Consultant (2019)

Donald R. Ratcliffe, Consultant (2019)

Gisele F. Richard, Consultant (2019)

James J. Sconzo, Consultant (2019)

 

Dental Practice Committee

The Dental Practice Committee studies and disseminates to the Board of Trustees and the membership factors that affect the economics and practice management in dentistry.

 

John P. Demas, Chair (2022)

Paul S. Albicocco (2019)

Saad A. Butt (2019)

Man Sing Cheung (2019)

Craig S. Ratner (2019)

Sandra Scibetta (2019)

Ronald Turchak (2019)

Joseph E. Turchiano (2019)

Valerie Venterina (2019)

 

District Claims Committee

The District Claims Committee works with providers of professional liability insurance to protect the valid interests of our members.

 

John S. McIntyre, Chair (2021)

Abraham Ancselovics (2019)

John S. Cavallaro, Jr. (2021)

Man Sing Cheung (2019)

Jacques Doueck (2021)

Yaela E. Faitlowicz Gayer (2019)

Howard I.A. Lieb (2020)

Mitchell D. Mindlin (2020)

Tricia S. Quartey-Sagaille (2021)

Steven R. Schwartz (2020)

Sandra S. Scibetta (2021)

Stuart L. Segelnick (2021)

Ardeshir Taheri-Tafreshi (2021)

Paul W. Teplitsky (2020)

Michael Zidile (2020)

Babak Bina, Consultant (2019)

Robert Blashka, Consultant (2019)

Robert M. Hersh, Consultant (2019)

Cherry Libramonte, Consultant (2019)

Dara A. Siegel, Consultant (2019)

Theodore S. Wohl, Consultant (2019)

 

District Relief Committee

The District Relief Committee investigates and reviews applications for temporary financial assistance made necessary because of a hardship.

 

Reneida E. Reyes, Chair (2019)

Gabriel D. Ariola (2019)

Scott B. Brustein (2019)

Jennifer H. Katz (2019)

Tricia S. Quartey-Sagaille (2019)

 

Ethics Committee

The Ethics Committee investigates complaints against a member dentist involving ethical behavior that are registered with the Society, the New York State Dental Association and the American Dental Association.

 

Paul W. Teplitsky, Chair (2022)

Robert A. Sorrentino, Staten Island Representative (2019)

Gabriel D. Ariola (2019)

Babak Bina (2019)

Judah L. Chasky (2019)

John P. Demas (2019)

Yaela E. Faitlowicz Gayer (2019)

Angelica M. Iancu (2019)

Susan Kolin-Liebman (2019)

Howard I.A. Lieb (2019)

Phyllis G. Merlino (2019)

Joel Sokol (2019)

 

Finance & Budget Committee

The Finance and Budget Committee supervises the finances of the Society and prepares a budget to be presented to the Board of Trustees for the ensuing year.

 

Raymond A. Flagiello, Chair (2019)

Alyson K. Buchalter, President (2019)

Paul S. Albicocco, President-Elect (2019)

Raymond A. Flagiello, Treasurer (2019)

Sari R. Rosenwein, Immediate Past President (2019)

Michael J. Donato, Jr., Immediate Past Treasurer (2019)

Charles J. Mistretta, RCDS President-Elect (2019)

Steven Gounardes (2020)

Howard I.A. Lieb (2021)

Gisele F. Richard (2023)

Joseph E. Turchiano (2022)

 

Friday Morning Seminars Committee

The Friday Morning Seminars Commitee prepares a program of half-day seminars for the following year. Members of the committee also serve as presiding chairpersons for assigned courses.

 

Richard L. Oshrain, Chair (2019)

Scott B. Brustein (2019)

Michael N. Ettinger (2019)

Jeffrey M. Galler (2019)

Edward Jastremski (2019)

Jacqueline Pierre (2019)

Sari R. Rosenwein (2019)

Ronald Turchak (2019)

 

Governmental Affairs Committee

The Governmental Affairs Committee monitors all pending and passed legislation that affects the practice of dentistry and makes recommendations for actions and dissemination to the membership.

 

Lauro F. Medrano-Saldaña, Chair (June 2019)

Alyson K. Buchalter, Dental Benefits Chair (2023)

Gabriel D. Ariola (2019)

Ricardo A. Boyce, Jr. (2019)

Raymond A. Flagiello (June 2019)

Steven Gounardes (2019)

Elena A. Johnston (2019)

Joseph M. Merola (2019)

Mitchell D. Mindlin (2019)

Tricia S. Quartey-Sagaille (2019)

Craig S. Ratner (2019)

James E. Spencer (2019)

Valerie Venterina (2019)

 

Greater New York Dental Meeting Committee

The Greater New York Dental Meeting Committee consists of Second District members who, with their counterparts from New York County Dental Society, plan, develop and run the annual Greater New York Dental Meeting.

 

Lauro F. Medrano-Saldaña, GNYDM General Chairman (2019)

William W. Bongiorno, Jr. (2020)

Michael L. Cali (2019)

Lorna E. Flamer-Caldera (2021)

Paul W. Teplitsky (2022)

 

House Committee

The House Committee supervises the maintenance of the headquarters building and recommends needed repairs and improvements to the Board of Trustees.

 

Howard I.A. Lieb, Chair (2019)

Bernard W. Hackett, Executive Director (2019)

Tricia S. Quartey-Sagaille, Librarian-Curator (2019)

Babak Bina (2019)

Michael J. Donato, Jr. (2019)

Elliot Haber (2019)

Mitchell D. Mindlin (2019)

Constantine G. Pavlakos (2019)

 

Insurance Committee

The Insurance Committee reviews Society-endorsed insurance plans for members and insurance coverage necessary for the function of the Society. It may also recommend changes or additions to the existing endorsed maintenance plans.

 

John S. McIntyre, Chair (2021)

Bernard W. Hackett, Executive Director (2019)

Michael L. Costa (2019)

Elena A. Johnston (2019)

Andrew T. Moshman (2019)

Richard L. Oshrain (2019)

Sari R. Rosenwein (2019)

 

Membership & Communications Committee

The Membership and Communications Committee is responsible for recrutiment and retention of qualified dentists as members, development of programs to implement these responsibilities and to assure favorable public and professional relations.

 

Tricia S. Quartey-Sagaille, Chair (2020)

Lydia J. Lam, RCDS Vice President (2019)

Reneida E. Reyes, Oral Health Chair (2019)

Alyson K. Buchalter, Dental Benefit Chair (2023)

Sari R. Rosenwein, Peer Review Chair (June 2019)

Paul W. Teplitsky, Program Chair (2019)

Howard I.A. Lieb, Publications Chair (2019)

Gabriel D. Ariola (2019)

William W. Bongiorno, Jr. (2019)

Man Sing Cheung (June 2019)

Joann M. De Leonibus (2020)

Laura M. Izzo (2019)

Elena A. Johnston (2020)

Deborah A. Pasquale (2019)

Gisele F. Richard (2019)

Sophia Scantlebury (2019)

Ronald Turchak (2019)

Joseph E. Turchiano (2019)

 

New Dentist Committee

The New Dentist Committee identifies the special needs of the new dentist and recent graduates and develops programs to meet those needs.

 

David Dayan (2019)

John P. Demas (2020)

Bethany P. Harris (2019)

Laura M. Izzo (2020)

Elena A. Johnston (2020)

Jennifer H. Katz (2020)

Andrew T. Moshman (2020)

Amanda E. Ouzer (2020)

Jacqueline Pierre (2019)

Tricia S. Quartey-Sagaille (2019)

James J. Sconzo (2020)

Joseph E. Turchiano (2019)

Michael Zidile (2020)

 

Nominating Committee

The Nominating Committee develops a slate of candidates to fill vacancies in elected positions within the Society that will occur in the following year. The slate is presented to the membership for consideration and five other members are elected in April.

 

Alyson K. Buchalter, Chair (2019)

Sari R. Rosenwein, Past President (2023)

Gabriel D. Ariola, Past President (2022)

Mitchell D. Mindlin, Past President (2021)

Philip Buccigrossi, Jr., Past President (2020)

Lauro F. Medrano-Saldaña, Past President (2019)

Paul S. Albicocco, Observer (2019)

 

Oral Health Committee

The Oral Health Committee disseminates information to the public to improve awareness of the need for good oral health and offers programs to implement good oral health.

 

Reneida E. Reyes, Chair (2019)

Scott B. Brustein, Staten Island Representative (2019)

Paul S. Albicocco (2019)

Lisa Alli-Lazzara (2019)

Gabriel D. Ariola (2019)

Man Sing Cheung (2019)

Angela DeBartolo (2019)

Michael J. Donato, Jr. (2019)

Laura M. Izzo (2019)

Jennifer H. Katz (2019)

Susan Kolin-Liebman (2019)

Rena Kravitz (2019)

Cherry Libramonte (2019)

Juana E. Luster (2019)

Lauro F. Medrano-Saldaña (2019)

Phyllis G. Merlino (2019)

Deborah A. Pasquale (2019)

Tricia S. Quartey-Sagaille (2019)

Gisele F. Richard (2019)

Sari R. Rosenwein (2019)

Sophia Scantlebury (2019)

James J. Sconzo (2019)

Stephen Scotto (2019)

Anna Marie Truncali (2019)

 

Peer Review & Quality Assurance Committee

The Peer Review and Quality Assurance Committee conducts reviews of complaints lodged involving quality of care, and determines their disposition.

 

Sari R. Rosenwein, Chair (June 2019)

Paul S. Albicocco (2022)

Babak Bina (2020)

Ricardo A. Boyce, Jr. (2021)

Man Sing Cheung (June 2019)

Joann M. De Leonibus (2021)

Jacques Doueck (2021)

Alexis K. Fermanis (2019)

Lawrence E. Flaum (2021)

Alvin D. Fried (2019)

Murray Fryd (2022)

Jeffrey M. Galler (2019)

Peter M. Gershenson (2020)

Kristine A. Hassan (2019)

Edward Jastremski (2023)

Rena Kravitz (2023)

Robert Lichtenstein (2023)

Joseph A. Lichter (2023)

Marc Meiselman (2022)

Alan L. Mintz (2022)

Jacqueline Pierre (2022)

Anthony Ramirez (2019)

Gisele F. Richard (2020)

Stephen Scotto (2023)

Michael L. Steinberg (2023)

Ronald Turchak (2020)

Valerie Venterina (2021)

 

Program Committee

The Program Committee plans and conducts the programs of the four general membership meetings held annually. Members of the committee also serves as presiding chairpersons for the evening sessions.

 

Paul W. Teplitsky, Chair (2019)

Gabriel D. Ariola (2019)

Lydia J. Lam (2019)

Tricia S. Quartey-Sagaille (2019)

Sari R. Rosenwein (2019)

 

Publications Committee

The Publications Committee appoints an editorial staff and has jurisdiction over all publications of the Society, including those of the Branch Society.

 

Howard I. A. Lieb, Chair (2019)

Jeffrey M. Galler, Business Manager (2020)

Paul S. Albicoco, Secretary (2019)

Stuart L. Segelnick, Editor (2020)

Paul S. Albicocco (2023)

Babak Bina (2020)

Howard I.A. Lieb (2021)

Craig S. Ratner (2019)

Paul W. Teplitsky (2022)

 

Reception & Entertainment Committee

The Reception and Entertainment Committee arranges for dinners at scheduled meetings and is in charge of all social events.

 

John R. Halikias, Chair (2019)

Gabriel D. Ariola (2019)

Michael N. Ettinger (2019)

John S. McIntyre (2019)

Amanda E. Ouzer (2019)

Tricia S. Quartey-Sagaille (2019)

 

Senior Dentist

The Senior Dentist Committee identifies the special needs of the senior dentist and develops programs to address those needs.

 

Anthony L. DiMango, Chair (2019)

Henry R. Amen (2019)

Theodore P. Edwards (2019)

Robert A. Seminara (2019)

James E. Spencer (2019)